In Memoriam Sebők Mihály (1947-2018)

Ezzel az oldallal szeretnénk megemlékezni Sebők Mihályról, elmesélni történetét és bemutatni főbb eredményeit.

Sebők Mihály fogja két bárányát

Története

1947-ben született Törtelen. Juhtartással tíz-tizenkét éves kora óta foglalkozott, mivel a szülei birtoka mellett volt a helyi gazdaság juhtelepe, valamint a családnak is voltak juhai, amit ő legeltetett. Iskolából hazaérve megebédelt és indult ki legeltetni.

Az általános iskola elvégzése után egy évig fizikai munkát végzett a törteli Aranykalász Termelőszövetkezetben. A Szövetkezet vezetése felismerte a szakma iránti szeretetét, ezért 1964-től Pallagpusztán lett ösztöndíjas diák, megszerezte a juhtenyésztési, majd mesterséges termékenyítő végzettséget és juh szaporodásbiológiai szakvizsgát tett. 1968-ban elvégezte a juh gépi fejő tanfolyamot is. A tanulmányai befejezése után a Szövetkezetben kezdett dolgozni mint juhtenyésztési ágazatvezető. 1984-ben megszerezte a mezőgazdasági technikusi végzettséget és az érettségi vizsgát is teljesítette. 1967-2001-ig volt a juhágazat vezetője. 1968-ban házasodott, felesége Bencsik Ilona. Házasságukból két gyermek, Ildikó (1969) és Mihály (1972) született.

A Szövetkezet juhállományát 1969-től törzskönyvi ellenőrzés alá vonta, melynek eredményeként 1973-ban törzstenyészetté nyilvánították a TSZ juh ágazatát. Az 1980-as Országos Mezőgazdasági - és Élelmiszeripari Kiállítás (OMÉK)-on egy első és egy második díjat nyertek, valamint a legszebb tenyészkos díjat is elhozta a törteli juhászat. 1985-ben pedig az OMÉK nagydíját is megszerezte az ágazat. A szövetkezeti juhtenyésztés fejlesztésében nagy szerepet vállalt, mivel a 1980-as évek elejére 2500 anyajuhra növelte az állományt.

1980-ban munkáját a mezőgazdasági minisztérium TOT díjjal jutalmazta. A tenyésztői munkát saját állományában folytatta, egészen haláláig. 1988-ban vásárolt meg egy romos állapotú tanyát, majd a magyar merinó állománya mellé 1990-ben 300 db német húsmerinó, 1992-ben pedig 32 db német feketefejű jerkét vásárolt, mindezt azért, hogy az állomány hústermelő kapacitását növelje, ami az alacsony gyapjú árak miatt vált szükségessé.

A szaporítást mesterséges termékenyítéssel végezte. Később az Állatorvostudományi Egyetemmel való együttműködés keretein belül embrióátültetéseket folytattak Törtelen. 1991-ben a Magyar Juhtenyésztő Szövetség alapító tagja volt, és kezdettől fogva a Szövetség elnökségi tagjának számított. A becsületét soha nem tette kockára, embereit nevelte, kiállt mellettük, jó emberi kapcsolatokat ápolt velük. Számos gyakornok oktatásában is részt vett, mivel a ceglédi Török János Mezőgazdasági -és Egészségügyi Szakközépiskola diákjai hozzá jártak üzemi gyakorlatok keretében dolgozni.

A TSZ-ek felszámolásához és szétveréséhez nem akarta a nevét adni, így a ‘90-es évek végén kilépve a saját gazdaságában folytatta munkásságát, feleségével, fiával, később unokájával. Mindig nagy figyelmet fordított a takarmányok minőségére, mindenből a legjobbat követelte meg.

Elért eredményei

Kétszer nyerte el az OMÉK Összevont Állattenyésztési Nagydíját. Élete során 22 Juhtenyésztési Nagydíj és számtalan I., II., és III. díj munkájának gyümölcse. Ebből 12 OMÉK-on szerzett Juhtenyésztési Nagydíj.

- 1980-ban munkáját a mezőgazdasági minisztérium TOT díjjal jutalmazta.
- 1996-ban a Juhtenyésztő Szövetség Schandl József díjjal tüntette ki.
- 1997-ben és 2016 -ban Az Év Juhtenyésztője díjjal ismerték el munkáját.
- 2008 Életteljesítmény díj egy 12 éves anyajuhért
- 2012-ben az Alföldi Állattenyésztési napokon adták át számára az Id. Tóth Imre díjat a törzskönyvezés területén végzett tevékenységéért.
- 2013-ban a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség bemutató mintateleppé nyilvánította a gazdaságát.
- OMÉK Összevont Állattenyésztési Nagydíj 2015
- 2017-ben megkapta az Életfa emlékplakett bronz fokozatát, 2018-ban a Pest Megyei Közgyűlés az Év gazdálkodója díjjal tüntette ki.
- Szintén 2017-ben megkapta a Magyar Állattenyésztésért díjat is.

Az Év Juhtenyésztője díj 2021-től a nevét viseli, "Sebők Mihály juhtenyésztési díj az év tenyésztője részére" néven.

Még sok terve volt a jövőre nézve, sok mindent szeretett volna szeretteinek átadni, de sajnos nem adatott meg neki a súlyos betegsége miatt.

Boldog családban élt, unokái nevetése és a juhok szeretete éltette. 2018-as halála óta munkásságát családja folytatja.